יציאה מהמערכת
חזרה לעמו?הבית
     שעווה באזניים
הקדמה
האוזן ותעלת השמע החיצונית
האם כדאי לנקות את האוזניים?
תסמינים של הצטברות שעווה באוזניים
טיפולים עצמיים
מתי יש לגשת לרופא?
סיבות נוספות לירידה בשמיעה
הקדמה
לעולם אל תכניס משהו קטן יותר מהמרפק לתוך האוזן!! קיסמים (מקלות צמר-גפן, בלועזית Q-tips או cotton swabs) משמשים לניקוי הטבור ולא האוזן. את האזהרות האלו בטח שמעתם מקרובים ומרופאים מאז הילדות....קרא הלאה לפרטים נוספים.
האוזן ותעלת השמע החיצונית
האוזן החיצונית כוללת את האפרכסת ואת תעלת השמע החיצונית עד לעור התוף. תעלת השמע החיצונית היא בצורת שעון-חול, עם היצרות מסוימת באמצע התעלה. העור בחלק החיצוני של התעלה מכילה בלוטות מיוחדות שמפרישות שעווה (בלועזית cerumen או earwax). השעווה אמורה ללכוד גרגירי אבק ולכלוך ולמנוע מהם מלהגיע עד עור התוף. לרוב, השעווה מצטברת ומתייבשת ונופלת מהאוזן ביחד עם גרגירי האבק והלכלוך, או נודדת מחוץ לתעלה החיצונית, שם ניתן לנגב אותה. תעלת השמע החיצונית עלולה להתפקק ע"י השעווה כשניסיון לנקותה עם קיסם דוחף את השעווה לעומק התעלה. פקק שעווה בתעלת השמע החיצונית הוא בין הסיבות השכיחות ביותר לירידה בשמיעה.
האם כדאי לנקות את האוזניים?
השעווה לא נוצרת בעומק תעלת השמע החיצונית ליד עור התוף, אלא בחלקו השטחי. לכן, פקק שעווה על עור התוף בד"כ נגרם ע"י חדירת כלי (כגון קיסם, עט, עפרון, סיכת שיער וכו') שדוחף את השעווה פנימה. יש גם לציין שהעור של תעלת השמע החיצונית הוא דק ועדין במיוחד בעומק התעלה ומאד קל לפגוע בו עם הכלים הנ"ל. שעווה בכמות רגילה היא בריאה לאוזן; השעווה מצפה את העור של תעלת השמע החיצונית ודוחה חדירת מים. חוסר שעווה עלול לגרום לאוזן יבשה ולגירוד בתעלה החיצונית. התעלה החיצונית מנקה את עצמה. יש נדידה איטית ומסודרת של עור של התעלה החיצונית מעומק התעלה ליד עור התוף לכיוון הפתח החיצוני. כך נודדת שעווה ישנה מבפנים לכיוון פתח האוזן, מתייבשת, מתקלפת ונופלת החוצה. במצב אידיאלי אין כל צורך בניקיון של האוזן אך כולנו יודעים שלא תמיד המצב הוא כך. בכדי לנקות את האוזן יש להשתמש במגבת רטובה על אחת האצבעות אך אין להכניס דבר כלשהוא לתוך תעלת השמע החיצונית.
תסמינים של הצטברות שעווה באוזניים
• ירידה חלקית בשמיעה, תתכן הדרגתית
• טנטון (זמזומים, רעשים באוזן)
• כאב באוזן
• הרגשת אטימות או כבדות באוזן
טיפולים עצמיים
רוב המקרים של פקקי שעווה מגיבים היטב לטיפולים ביתיים לריכוך הפקק בהנחה שאין נקב בעור התוף. ניתן להשתמש בכמה טיפות שמן (שמן זית, שמן לתינוקות [baby oil] או טיפות כגון צרומול הנמכרות בבתי המרקחת. תרופות אלה הם פחות חזקות מתרופות לריכוך שעווה הניתנות עם מרשם רופא אך הם יעילות במרבית המקרים. במקרים נדירים תתכן תגובה אלרגית לטיפות מסחריות הנמכרות בשוק (תגובה לחומרים המשמרים שבטיפות). טיפות מי חמצן גם ממיסות פקקי שעווה אך יש לזכור שלאחר הזלפת טיפות מי חמצן תתכן הרגשת בועות בתעלה החיצונית ומים יישארו בתעלת השמע. תעלת שמע רטובה מאפשרת צמיחת חיידקים ופיטריות והמצב עלולה להתקדם לדלקת בתעלת השמע החיצונית. שטיפת התעלה ע"י טיפות אלכוהול דוחקת את המים ומייבשת את התעלה. במידה והאלכוהול גורמת לכאבים עזים יש לחשוד בנקב בעור התוף.
מתי יש לגשת לרופא?
אם ידוע על נקב בעור התוף(או יש חשש לנקב) יש לגשת לרופא א.א.ג. לפני שימוש בטיפות ביתיות או מסחריות כלשהן, כי שימוש בטיפות אלו או במים בנוכחות נקב עלול לגרום לדלקת באוזן. כמו כן, במקרה ששימוש באמצעים המצוינים כאן לא פותרת את בעיית פקק השעווה, או אם הפקק הוא כה גדול עד כדי לגרום לירידה בשמיעה יש לגשת לרופא א.א.ג. יתכן שהרופא ייתן מרשם לטיפות יותר חזקות, או שיוציא את הפקק ע"י שטיפה, או לעיתים ע"י שאיבה באמצעות חיזוי מיקרוסקופי (שימוש במיקרוסקופ לחזות מוגדלת של תעלת השמע החיצונית).
סיבות נוספות לירידה בשמיעה

• נקב בעור התוף
• דלקת אוזן/תעלת שמע חיצונית
• דלקת אוזן תיכונה
• חבלה/טראומה אקוסטית (כתוצאה של חשיפה לרעשים חזקים)

 


כל הנכתב לעיל נכתב בלשון זכר אך מתייחס לשני המינים ללא כוונה לפגוע באף אחד/אחת.
מתורגם באדיבות איגוד רופאי א.א.ג. – מנתחי ראש צוואר באמריקה – (c) 2005 – כל הזכויות שמורות.
Translated with the permission of the American Academy of Otolaryngology - Head & Neck Surgery Foundation, Inc. (c) 2005 All rights reserved.

 
מחלקות
בריא לדעת יותר
חדשות אף אוזן גרון
קישורים
האתר בשיתוף איגוד רופאי אאג - מנתחי ראש-צוואר באמריקה
רשימת רופאים