שקד שלישי מוגדל

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

שקד שלישישקדים הם שני גושי רקמה לימפתית רכים הממוקמים בלוע, משני צידי בסיס הלשון. צורתם מזכירה את צורת פרי השקד. תפקיד השקדים הוא להוות את הגורם הראשון שמגיב לזיהומים (ממקור חיידקי או וירוסי) ולמנוע את כניסתם לגרון ע"י לכידתם.

השקדים גם מפיקים נוגדנים שהורגים חיידקים לפני שהם גורמים לזיהום בגרון ובַּרֵיאות. שקדים נפוחים ואדומים הם סימפטום להתמודדות עם זיהום.

אחת מהמחלות השכיחות אצל ילדים היא זיהום סטרפטוקוקי בגרון. ניתן לזהותו ע"י נפיחות של השקדים, שכבה לבנה ומוגלתית דמויית נקודות על-גביהם וכאב גרון חריף. כאשר חיידק הסטרפטוקוק חוזר יותר מפעם בעונה, קיימת אפשרות להסיר את השקדים בניתוח.

עם התפתחות האנטיביוטיקה, ניתוח הסרת השקדים הלך ופחת, ונשמר בעיקר למקרים שבהם יש פצעים מוגלתיים סביב השקדים, או שגודלם מפריע לילד לנשום.

מהו שקד שלישי

אם יש רק שני שקדים בגרון, אז מהו השקד השלישי? השקד השלישי הוא כינוי עממי ל"אדנואידים" או "פוליפים" והם למעשה גושי רקמה זהה לזו של השקדים שבצדי הלשון. תפקיד האדנואידים הוא להוות חלק נוסף בהגנת מערכת הלימפה על הגוף מפני זיהומים, והשוני בין האדנואידים לבין השקדים, הוא בעיקר מיקומם.

השקד השלישי נמצא בחלקו העליון והאחורי של הלוע, מאחורי האף. רק רופא יכול לאמת המצאות שקד שלישי, כיוון שכדי לראות אותו, יש להשתמש באנדוסקופ (סיב אופטי המוחדר דרך האף ומצלם את הלוע) או בצילום רנטגן של האזור.

בדומה לשקדים מוגדלים, האדנואידים מתנפחים כאשר הם באים במגע עם זיהום. כלומר – הם עוזרים לגוף להתמודד עם חיידקים. עם זאת, מיקומם גורם לכך שכאשר הם מתנפחים מאד, הם עלולים לגרום למגוון בעיות אצל הילד החולה ולעורר צורך בהתערבות רופא.

סימפטומים של שקד שלישי

בעוד שברוב המקרים המצאות שקדים בלוע היא מצב נורמלי ואיננה מפריעה לילד, כאשר מדברים על שקד שלישי, מדברים על תופעות שבדרך-כלל יביאו אתכם לפגישה עם רופא אף אוזן וגרון.

מתי כדאי לגשת לרופא? כשאנו אומרים "אף אוזן גרון" אנחנו מתכוונים לחלל רירי המחבר בין תעלות האזניים, האף והפה. בחלקו העליון, תפקידו של חלל זה הוא להזרים אוויר מסונן לריאות – ללא חלקיקי אבק ועם כמה שפחות גורמים מזהמים. כיוון שמיקום האדנואידים הוא בלוע העליון, כאשר הם מתנפחים הם עלולים לחסום מעבר אוויר תקין.

אם ילדכם נושם בעיקר מהפה וחווה קושי לבלוע רוק ומזון, נוחר בשנתו, חווה דלקות אוזניים חוזרות (לעתים גם עם ירידה בשמיעה), נזלת סמיכה מאד ומדבר בקול מאנפף, כדאי שתגשו איתו לרופא על-מנת לוודא האם הסימפטומים נובעים משקד שלישי מוגדל.

מה עושים כדי לטפל בשקד שלישי

שקד שלישי מוגדל עלול לשבש את איכות החיים של ילדכם, ואף להוות לו סיכון עקב הפרעת הנשימה במהלך השינה. במצב כזה חובה לטפל באחת מהדרכים הבאות.

הרפואה הקונבנציונלית נוטה לבצע ניתוח להסרת השקד השלישי, בדרך כלל בין הגילאים שלוש לארבע. הניתוח נחשב ניתוח פשוט שאורך כחצי שעה, ומתבצע ודרך הפה. ההחלמה ממנו אורכת כשלושה ימים. למרות פשטותו, יש לקחת בחשבון שהוא כרוך בהרדמה כללית, ולעתים הרקמה צומחת שוב למרות הניתוח.

הרפואה המשלימה מציעה אלטרנטיבות לניתוח, עם זאת כאשר הסימפטומים חריפים כמובן שיש לטפל בהם באופן מיידי ולפי הוראות הרופא.

הגישה ברפואה המשלימה היא שיש לטפל בשורש הבעיה (הגורם שהוביל לזיהום) ולא בסימפטום (הרקמה המוגדלת), ולכן יוצע טיפול לחיזוק המערכת החיסונית, הפחתת הזיהום הפחתת וניקוז הנוזלים שהצטברו וגרמו לבצקת.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

דילוג לתוכן