מה האוזניים אומרות על הבריאות שלך?

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

  מה האוזניים אומרות על הבריאות שלך?מה המשמעויות הטמונות בעובדה כי האוזניים נראות מעט שונה או כואבות, מגרדות או "מצלצלות"? ובכן זה יכול להיות סימן לדברים ובעיות שאין אנו מקשרים באופן אינסטינקטיבי דווקא לאוזניים. לפניכם גם סימנים אשר מופיעים באוזניים ואשר עשויים להצביע על בעיות בריאותיות מסוגים שונים.

קמט בתנוך האוזן

תופעה הידועה גם בשם "הסימן של פרנק" על שם הרופא הראשון אשר איתר את התופעה. קמט אלכסוני בתנוך האוזן עשוי להוות סימן למחלת לב. המדענים טרם מצאו הסבר או את הגורם לקמט זה ולא כל מי שיש לו את הסימן של פרנק בהכרח יסבול ממחלת לב, אולם במידה וזיהיתם מצב זה, יש להיבדק על ידי רופא.

בורות וקפלים

תינוקות נולדים עם תנאים אשר משפיעים על התפתחותם. אחד הסימנים המופיעים אצל תינוקות קרוי תסמונת בקווית-ויידמן הידועה בקמטים או חורים קטנים סביב האוזן. מלבד הסימנים באוזן, התסמונת מתבטאת לעתים גם בגודל התינוק שהינו גדול מהרגיל, הוא עשוי להיות בעל לשון גדולה מהרגיל ולסבול מרמת סוכר נמוכה בדם. לרוב התסמונת אינה גורמת לבעיות בריאותיות אולם כאשר התינוק גדל עלול להתפתח מצב בו צד אחד של הגוף גדול מהשני והוא עלול אף להיות בסיכון גבוה יותר לפתח גידולים מסוימים.

אוזניים נמוכות

תופעה של אוזניים נמוכות נקשרת לשתי בעיות רפואיות: האחת היא תסמונת דאון והשנייה תסמונת טרנר. אנשים בעלי תסמונת דאון מפתחים הבדלים פיזיים ובעיות התפתחויות ותסמונת טרנר יכולה להתבטא בבעיות התפתחותיות של צורת הראש והצוואר וכן בבעיות גדילה, התפתחות והתבגרות. מצבים נדירים של תסמונת שפרינצן-גולדברג ושל סינדרום יעקובסן יכולים להתבטא אף הם באוזניים נמוכות ובבעיות התפתחותיות.

היעדר אוזניים חיצוניות

מצב מולד אשר הרופאים אינם בטוחים לגבי הסיבות לו. מצב בו החלק החיצוני של האוזן חסר משויך למצב רפואי של אנוטיה אשר נגרם כתוצאה מגורמים סביבתיים או בשל נטילת תרופות במהלך ההיריון. התופעה יכולה להופיע בפני עצמה או להיות משולבת בבעיות גנטיות אחרות. ברוב המקרים ניתן לטפל בבעיה באמצעות השתלת אוזן חיצונית על ידי ניתוח פלסטי.

צורה בלתי שגרתית של האוזן

צורה שונה של האוזן גם אם מתבטאת בתוספת של עור על גבי האוזן עשויה להעיד על בעיה בתפקוד הכליות. עובדה זו נובעת מהקשר שבין התפתחות האוזניים והכליות אצל התינוק, שני תהליכים המתרחשים באופן מקביל וקשורים זה בזה. במידה ומופיעה התופעה, יש לפנות לרופא ולבצע בדיקת תפקודי כליות או בדיקת אולטרסאונד.

צלצולים באוזניים – (טיניטוס)

בעיה הנגרמת לרוב בשל גורמים המשפיעים באופן ישיר על האוזניים כגון הצטברות של שעווה באוזן או חשיפה לרעשים חזקים. אולם הבעיה עשויה להעיד גם על בעיה במפרק בו הלסת פוגשת את הגולגולת וכן על פגיעה בצוואר או בראש. במידה ואתם  שומעים צלצולים, זמזומים, תקתוקים החוזרים ונשנים יש להיבדק על ידי רופא על מנת לאתר את מקור הבעיה.

גירוד באוזניים

עשוי להיגרם ולהעיד על זיהום פטרייתי או גירוי כלשהו הגורמים לתחושת הגירוד. מצבים של פסוריאזיס יכולים להתבטא בתחושה זו כתוצאה מתקיפה של מערכת החיסון את תאי העור באזור. התחושה עלולה להיות מלווה בכאבים לנוכח העובדה שבאזור זה העור דק למדי. הגירוד יכול להופיע הן בתוך האוזן והן מחוצה לה ויכול להוביל להצטברות של עור מת אשר מקשה על השמיעה. כאשר הבעיה נובעת מפסוריאזיס אין טיפול המעלים את הבעיה אך ניתן בהחלט לטפל בסימפטומים ולהקל עליהם.

כאב אוזניים

כאב באוזניים יכול להעיד על זיהום באוזן, בגרון או על הצטברות של שעווה. במידה וידכם סובל מכאב אוזניים אשר אינו חולף או שמלווה בשפעת וכאב גרון גשו לרופא.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

דילוג לתוכן