בצקת באף

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

בצקת באףבצקת (EDEMA) היא הצטברות משמעותית של נוזלים בחללים הסרוטיים בגוף או בחלל הבין תאי. הנוזל של הבצקת מתאפיין בתכולה נמוכה מאוד של חלבון ובחוסר נטייה לעבור תהליך של קרישה וזאת בניגוד לתפליט שבדלקת. הנוזל הבצקתי נקרא דית (TRANSUDATE).

חשוב להבין כי הבצקת היא לא מחלה כי אם תסמין של מצב מסוים. למעשה, בצקת לאחר ניתוח פלסטי היא תופעה שכיחה מאוד, המתרחשת הן לאחר ניתוחי אף והן לאחר ניתוחי מתיחת זרועות, הגדלת חזה, הרמת עפעפיים ועוד.

מה הם הגורמים לבצקת באף?

במצב תקין, הדם עובר בנימים בזמן שלאורך הנימים ישנו שינויי משקל בין הלחץ ההידרוסטטי ללחץ האונקוטי. הלחץ ההידרוסטטי הוא הלחץ שמפעיל הדם, הגורם ליציאת הדם מכלי הדם לרקמות לצורך חמצון ואילו הלחץ האונקוטי הוא הלחץ שמפעילים חלבוני הדם, הגורם לחזרת הדם לכלי הדם מהרקמות. במקביל למנגנון זה מערכת הלימפה פועלת לניקוז עודפי הנוזל מהרקמה כך שהבצקת יכולה להתפתח על רקע ארבעה גורמים מרכזיים:

  • פגיעה באיזון של נפח הדם.
  • פגיעה בניקוז הלימפטי.
  • פגיעה בלחץ האונקוטי.
  • פגיעה בלחץ ההידרוסטטי.

לא אחת הבצקת באף מתפתחת בעקבות הפרשי לחצים משמעותיים בין הלחץ האטמוספרי ללחץ בתוך הסינוסים. מצב זה, המתרחש בעיקר בזמן צלילה או טיסה, נקרא ארוסינוסיטיס. בנוסף לכך, בצקת באף יכולה להיות תוצאה של ניתוח פלסטי באף, שגרם להצטברות עודפת של נוזלים ברירית האף ולזרימה מוגברת של דם לאף וכן בעקבות התקף אלרגיה.

כמו כן, הבצקת יכולה להיות תוצאה של חבלה טראומטית כמו למשל במקרה של נפילה או קבלת מכה חזקה ואלימה באף, שגרמה לשבר באף. הבצקת יכולה גם כן להתפתח על רקע מחלה אוטואימונית כמו למשל במקרה של זאבת אדמנתית מערכתית, על רקע זיהום חיידקי או נגיפי ועוד.

מה הם התסמינים של בצקת באף?

בדרך כלל הבצקת באף תבוא לידי ביטוי בנפיחות באזורים ספציפיים באף או בנפיחות בכל האף. כמו כן, ייתכנו תסמינים נוספים כמו לדוגמה הפרשה מוגברת מהאף, כאבים באף, רגישות מוגברת למגע באף ועוד. מאחר והאוזן התיכונה מחוברת לחלל האף בתעלה המשמשת לאיזון לחצים, הרי שכאשר האף בצקתי מאוד, תיתכן גם תחושה של אטימות באוזניים.

התסמינים משתנים בהתאם לגורם שהוביל להתפתחות הבצקת, כך שאם מדובר בבצקת שהתפתחה על רקע ניתוח פלסטי, ייתכן שהמטופל יסבול במקביל גם משטפי דם באזור האף ובאזור העיניים ואם הבצקת התפתחה על רקע אלרגי, ייתכן שיסבול במקביל למשל מאי נוחות בעין, אי נוחות בגרון, שיעול כרוני ועוד.

בנוסף לכך, התסמינים מושפעים במידה רבה ממידת החומרה של הבצקת כשבצקת קלה תהיה כמעט בלתי מורגשת, אך בצקת משמעותית, עלולה לגרום לבעיות בנשימה האפית.

כיצד מאבחנים בצקת באף?

תהליך האבחון של הבצקת פשוט מאוד, שכן ניתן לראות את הבצקת באופן ישיר, אך תהליך האבחון כולל לא רק את איתור הבצקת, אלא גם ניסיון להתחקות אחרי הגורמים שהובילו להיווצרותה. בדרך כלל על ידי נטילת פרטים מהמטופל בנוגע למועד שבו הופיעה הבצקת, לטיפולים שעבר לאחרונה (בדגש על טיפולים הקשורים לאף כמובן) ולפעילויות שבהן לקח חלק, ניתן יהיה להבין כיצד נגרמה הבצקת וכיצד יש לטפל בה.

כיצד מטפלים בבצקת באף?

ברוב המוחלט של המקרים, הבצקת אמורה לחלוף מאליה תוך שבועיים לכל היותר, גם כשמדובר בבצקת משמעותית. אם הבצקת לא חולפת מאליה ואם היא גורמת למצוקה משמעותית ולקשיי נשימה, ניתן לפנות לרופא אף אוזן גרון, על מנת לעבור שאיבה של הנוזל הבצקתי.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

דילוג לתוכן