מהי בצקת בגרון?

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

מהי בצקת בגרון?בצקת הינה נפיחות שמקורה בהצטברות נוזלים בשכבות העמוקות של העור, ברירית מערכת הנשימה או במערכות נוספות. החדירות המוגברת של כלי הדם מופעלת על ידי מתווכים כמו היסטמין או ברדיקינין.

בצקת בגרון עשויה להתרחש בתגובה לזיהום, דלקת לאחר ניתוח, תגובה אלרגית המתפתחת כתוצאה מחשיפה לחומרים כימיים ותרופות, עקיצת דבורים או מחלות תורשתיות כמו אנגיואדמה תורשתית.

אנגיואדמה תורשתית

אנגיואדמה תורשתית או בשמה העברי בצקת אלרגית תורשתית הינה מחלה גנטית המלווה באפיזודות של בצקת המסכנת חיים. הבצקת בגרון מתרחשת באופן פתאומי ובלתי צפוי בתגובה לטראומה, טיפול שיניים או שימוש בתרופות.

קיימים שלושה סוגים של אנגיואדמה תורשתית. הסוג הראשון מתרחש כתוצאה מליקוי של חלבון מעכב C1 הידוע כ- C1 אסטראז. חלבון זה משתתף בפעילות של מערכת המשלים, מערכת הקרישה ומערכת האחראית על פירוק הפיברין. אנגיואדמה מסוג 1 ו-2 נובעת ממוטציה גנטית בחלבון זה.

הסוג השלישי מופיע בעיקר אצל נשים ונקשר לרמות גבוהות של אסטרוגן, לדוגמא שימוש בגלולות למניעת הריון או תקופת ההריון המלווה בשינויים הורמונאליים רבים.

גורמים לבצקות בגרון

הסיבות לבצקת בגרון מגוונות. נטילת תרופות אנטיביוטיות מסוימות כמו פניצילין, ציפרופלוקסצין, ניאצין או תרופות אנטי ויראליות, תרופות לטיפול ביתר לחץ דם כמו קפטופריל, המעוררות תגובה אלרגית בפרטים אחדים גורמות לבצקת בגרון. במקרים אלה בצקת הגרון מתרחשת כתוצאה מנפיחות ושחרור של גורמים כמו היסטמין, המעורב באלרגיה.

תופעות נוספות המובילות לבצקת בגרון הם ניתוח בחלקיו השונים של הצוואר. ניתוח למעשה הינו חווייה טראומתית לגוף המלווה בשינויים פיזולוגיים כלליים ומקומיים כמו בצקת. כמו כן, זיהום שמקורו במבנים הסמוכים לפצע, גירוי או כוויה, יכולים לגרום לבצקת. לעתים רחוקות זיהומים כרוניים כמו שחפת או עגבת מובילים לבצקת בגרון.

בצקת בגרון תסמינים?

כשמדברים על בצקת בגרון תסמינים רבים אפשריים, הבצקת עלולה לגרום לקשיי נשימה. עוד עלול הרופא בעת הבדיקה הגופנית ובמהלך האזנה לשמוע חריקות אופייניות. קשיי נשימה מלווים בפעילות יתרה ומאומצת של שרירי בית החזה כדי לסייע לתהליך הנשימה, שכן הצטברות נוזלים מקשה על הנשימה. התנשפות הינה סימן נוסף לבצקת.

בצקת בגרון מצריכה טיפול רפואי וזאת משום שאי טיפול מיידי בחלק מהמקרים עשוי להוביל למוות.

אבחון לבצקת בגרון

מטופלים שעברו ניתוח, בתום הניתוח ובמהלך תקופת ההחלמה צריכים להיות במעקב כדי לשלול בצקת בגרון וסיבוכים הנובעים מכך. כדי למנוע בצקת בגרון יינתנו דרך הוריד סטרואידים כמו דקסמטזון או הידרוקורטיזון.

תרופות המעוררות תגובה אלרגית יוחלפו באחרות. האבחנה המדוייקת של בצקת בגרון נעשית על ידי הרופא או צוות סיעודי מנוסה. קיימת חשיבות רבה ומשמעותית לאבחון מוקדם.

דרכים לטיפול בבצקות בגרון

בצקת בגרון הינה מצב חירום רפואי במקרים בהם משפיעה על מעבר האוויר בקנה הנשימה. במצבי חירום הרופא המטפל עשוי להחליט אם לבצע הנשמה מלאכותית במסגרת הליך כירורגי לצורך הצלת חיים. במסגרת הליך זה, מוחדר צינור לתוך הצוואר דרך חתך מקומי. הליך זה מקל על כניסת האוויר החיצוני לקנה הנשימה דרך פתח אוויר חדש.

טיפול תרופתי כולל שימוש בתרופות החוסמות היסטמין (H1 ו- H2), סטרואידים במצבי חירום ואפינפרין הניתן לתוך השריר או תת עורית. עם זאת, אנגיואדמה תורשתית (בצקת בגרון תורשתית) בדרך כלל ניתנת לטיפול באמצעות תרופות כמו סטרואידים אנאבוליים – דנאזול, מעכבי C1 אסטראז, או מעכבי קאליקרין. תרופות אלה מיועדות לטיפול במהלך השלב החד של הבצקת.

במקרים אחרים טיפול תרופתי כמו שימוש בסטרואידים הניתנים דרך הוריד הינו הדרך המהירה ביותר לתחילת ההשפעה והקלה על התסמינים. אם הגורם לבצקת הינו אלרגיה, יוזרק אדרנלין לגוף המטופל.

ראו גם:
בצקת באף – כל מה שחשוב שתדעו

 

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

דילוג לתוכן