התמכרות לתרסיסי אף, טיפות ומשככי כאבים

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

התמכרות לתרסיסי אף, טיפות ומשככי כאבים

התמכרות לתרסיסי אף, טיפות ומשככי כאביםשימוש ממושך בחומרים נוגדי גודש לאף מובילים במקרים רבים להתמכרות. הם כוללים תרסיסים, טיפות ומשככי כאבים. ריסוס החומר לאף גורם להיצרות עורקים קטנים ברירית האף. הגודש באף יורד במהירות בתוך דקות ומייבש מעט את האף.

חומרים בנוסחאות ארוכות יותר משפיעים למשך 12 שעות, ואנשים סבורים שגילו את התרופה לבעיות הסינוסים שלהם, וממשיכים להשתמש בתרסיסים ובטיפות גם לאחר חמשת הימים המומלצים לטיפול, מה שמגביר את הסיכון להתמכרות.

ההשוואה להתמכרות לסמים

המכון הלאומי להתמכרות לסמים קובע שהגדרת ההתמכרות היא מחלה כרונית התקפית של המוח הגורמת למשתמשים לצרוך תרופה באופן כפייתי ולהשתמש בה בהגזמה למרות ההשלכות המזיקות של ההתמכרות עליו ועל הסובבים אותו. התמכרות לסמים היא מחלה מוחית היות והשימוש בסמים מוביל לשינויים במבנה ובתפקוד המוח.

התמכרות לתרסיסי אף, טיפות ומשככי כאבים אינה משנה את מבנה המוח באותו אופן הנגרם משימוש בקוקאין או הרואין, אך השימוש הקבוע בחומרים אלו מוביל לשימוש כפייתי, שבסופו של דבר גורם נזק פיסי למשתמש.

חומרים נוגדי גודש לאף מפחיתים במהירות את הגודש, אך משהו משתמש

שימוש בחומרים אלו מעבר למספר הימים המומלץ, הנקבע למשך שלושה עד חמישה ימים רצופים, גורם לקולטנים, שהם חיישנים דמויי אנטנה על העורקים, לווסת את העורקים כלפי מטה. כלומר, הם מופחתים במספרם.

משך השפעת תרסיס לאף הולך ומתקצר ככל שהשימוש בו ממשיך, ומוביל לשימוש תכוף יותר. הגודש המצטבר חמור יותר, כשבשלב זה, המשתמש בתרסיסי אף, טיפות ומשככי כאבים חווה חסימת האף הכולל, כשאינו מסוגל לנשום אוויר דרך הנחיר. הפסקת השימוש בחומרים אלו אינה אפשרית שכן מעברי האף פקוקים, והנשימה המוגברת עשויה לגרום לגרון להיות יבש ומגורה.

טיפול בהתמכרות לחומרים נוגדי גודש

יש להתייעץ עם רופא כדי לאשר את האבחנה ולהתחיל בטיפול. קיימות שיטות שונות לטיפול בהתמכרות זו וחלק מהרופאים משתמשים בשיטת גמילה המתבצעת עם הפחתת המינונים למשך מספר ימים.

השיטה המומלצת היא לקבוע סבב קצר של סטרואידים לבליעה, כשהמינונים מופחתים בהדרגה מדי יומיים, למשך עשרה ימים. תרסיסי סטרואידים לאף אינם ממכרים ומסייעים בשמירת זרימת אוויר טובה דרך מעברי האף, כשמפסיקה צריכת הסטרואידים לבליעה.

המטופל מקבל הוראה להפסיק את השימוש בתרסיסי אף, טיפות או משככי כאבים, כך שהסטרואידים לבליעה יתחילו להשפיע. אם לא קיימת היסטוריה של העלאת לחץ דם, בעיות לב ובעיות בבלוטת התריס או העיניים, נוגדי גודש לבליעה, למשל סודאפד, מומלצים אף הם, בנוסף לשטיפות מלוחות לאף.

סכנת ההתמכרות לחומרים נוגדי גודש

נזלת מגיבה היטב לתרופות, אך חלק מהמטופלים חוזרים בסופו של דבר לשימוש כרוני בחומרים נוגדי גודש לאחר תקופה של מספר שבועות או חודשים. התמכרות לחומרים אלו עלולה לנוון את רפידות האף לאורך הזמן, ולגרום להצטלקות הרירית הפנימית של האף, במצב אשר עלול לגרום לגירוי, דימום, וייבוש חוזר.

לעיתים נדירות, שחיקת הציפוי הפנימי כה לקויה, עד כי מתרחש ניקוב במחיצת האף, שהוא חור בדופן באמצע האף, המפריד נחיר אחד מהשני. ניתוח אף נדרש כאשר הנזק חמור.

שימוש בטוח בחומרים נוגדי גודש

יש להימנע משימוש קבוע וארוך טווח בתרסיסי אף, טיפות ומשככי כאבים, ולהגביל את השימוש בהם לתקופה של עד שלושה ימים או פחות, וגם אז, להשתמש בהם מספר פעמים בשנה בלבד. יש להתייעץ עם הרופא לגבי טיפול בגודש כרוני באף, כמו גם עם יועץ אלרגיה אם הבעיה היא בינונית עד קשה, או נוטה לחזור למעלה מפעם בשנה.

יש לקרוא ביסודיות את תוויות כל התרופות, כולל תרופות חלופיות וצמחיות. חלק ממוצרים אלו מכיל את מונח תרופת הגודש תחת רישום של מרכיבים טבעיים.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

דילוג לתוכן