יובש באף

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

יובש באףהאף בנוסף לתפקידו בהרחה, אחראי על מעבר האוויר למערכת הנשימה. הקרום הרירי המכסה את חלקו הפנימי של האף מכיל שיערות דקיקות שמשמשות להגנה מפני פלישת חלקיקים הנישאים באוויר.

האוויר שחודר לאף מתחמם בסביבה הלחה. אובדן הלחות באף פוגעת ביכולת הסינון וההגנה מפני גורמים חיצוניים שכן הסביבה הלחה מסייעת בלכידת חיידקים ווירוסים. אף יבש ברוב המקרים אינו מהווה סכנת חיים, אולם עשוי לגרום לאי נוחות. במקרים חמורים יותר הוא עשוי לרמז על מחלה.

אילו תסמינים נוספים עשויים להתלוות ליובש באף?

יובש באף מלווה לעיתים קרובות בתסמינים נוספים, אשר עשויים להשתנות בהתאם לבעיה הרפואית. ייתכן דימום מהאף או אובדן חוש הריח באופן חלקי או מוחלט, נפיחות רירית האף בשל הצטברות נוזלים בשכבה הבין תאית ואדמומיות מקומית. מאחר והאף הוא מבנה אנטומי כה חשוב לריאות, צריך לטפל בבעיות ובתסמינים כמו נזלת אלרגית ויובש. טיפול בתופעות אלה ימנע דלקת ריאות חריפות וקוצר נשימה.

רירית האף היא רקמה עשירה בכלי דם זעירים , ולכן תופעת הדימום מהאף היא תופעה כה מוכרת ונפוצה. העדר לחות המכסה את הרירית, יוצרת סביבה יבשה הפוגעת בשכבות התאים העליונות של הרירית. כלי הדם הזעירים נהרסים וקרעים הנוצרים בהם מובילים לדימום.

 גורמים אפשריים

מגוון רחב של גורמים עשוי להוביל ליובש באף. תרופות מקבוצת האני היסטמינים ונוגדי גודש עשויות לעורר יובש באף . שימוש יתר בתרופות המשמשות להקלה בגודש כמו תרסיסי אף הם מייבשים את הרירית. כמו כן, שהייה בסביבה יבשה משפיעה על הלחות באף שכן חום קיצוני ומזג אוויר שרבי אינם מספקים לחות הולמת למעברי האף ומייבשים את הרירית. סביבה מאובקת או שהיה ממושכת בחדר ממוזג גורמים גם הם ליובש וצריבה. תנאים אלה אינם אידיאליים למערכת הנשימה משום שסביבה לחה חיונית לשמירה והגנה על הגוף.

תסמונת סיוגרן היא מחלה ראומטולוגית נדירה הגורמת ליובש בריריות השונות ברחבי הגוף. היובש יוצר גירוי באף ובעיניים. גיל המעבר מתאפיין בשינויים הורמונאליים רבים ומלווה ביובש של ריריות הגוף הכוללות את רירית האף, העיניים, הפה, והנרתיק. מלבד זיהומים בדרכי הנשימה העליונות ומחלות נוספות, קיימים מצבים רפואיים נוספים שיכולים לגרום ליובש באף – יתר לחץ דם ודלקת אף, ריניטיס.

חשיפה לאלרגנים כמו אבק, אבקנים, קשקשים , קרדית ודשא מעוררים תגובה אלרגית שמתאפיינת לעיתים ביובש של האף.

תסמונת האף הריק

תסמונת האף הריק היא נכות של האף המתרחשת לאחר כריתה מלאה של קונכיות האף. הסכנה המשמעותית בכריתת קונכיות האף היא התפתחות של יובש כרוני, ואובדן התחושה של זרימת האוויר דרך האף. פגיעה בחישה מכונה בשם חסימה פרדוקסלית. היובש מפריע לתהליך הנשימה התקין בייחוד במקומות שיש בהם זיהום אוויר קיצוני. החולה חש אוויר קר ויבש הזורם ישירות ללוע. האוויר גורם ליובש רב באף ובפה ויכול לגרום לסיבוכים בריאות.

 

שיטות טיפול

חוסר נוחות היא לא הסיבה הבלעדית שבגללה יומלץ טיפול ביובש באף. הסיבה החשובה ביותר שבא יידרש טיפול באף יבש היא לסייע לתפקוד תקין של הריאות ולמנוע מהחיידקים והוירוסים לפלוש לחלקים פנימיים ומרכזיים במערכת הנשימה. כידוע, האף פועל כמסננת, גוף חימום ומעניק לחות לאוויר טרם הגעתו לריאות. יובש באף משמעו יובש בריאות.

שימוש בתרופות נגד אלרגיה יכולים לגרום ליובש באף. במקרים כאלה יומלץ להפסיק את השימוש בתרופה. חשוב להגביר את צריכת הנוזלים כדי לאפשר לגוף ליצור מחדש סביבה לחה. במצבי יובש ניתן להשתמש בג'ל לחות מיוחד המקנה לחות לרירית ומגן עליה.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

דילוג לתוכן