מוגלה בגרון

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

מוגלה בגרוןמוגלה היא נוזל עשיר בחלבון, וצבעה עשוי להיות חום, צהוב או לבן. המוגלה מורכבת מהצטברות של תאי דם לבנים המשתייכים למערכת החיסונית. המוגלה מצטברת באתר הדלקת.

מוגלה בגרון בדרך כלל הינה סימן לנוכחות של זיהום. הסימן השכיח והנצפה ביותר הוא מוגלה סביב השקדים ובחלק מן המקרים ניתן לראות מוגלה על השקדים עצמם. הסיבות להיווצרות של מוגלה הן רבות ומגוונות וכוללות זיהומים בדרכי הנשימה, דלקת ומצבים אחרים כמו דלקת קרום מוח.

ניתן לזהות מוגלה בגרון בבדיקה רפואית פשוטה או על ידי תלונות כמו תחושת נפיחות בבלוטות הלימפה של המטופל. במרבית המקרים הטיפול יכלול אנטיביוטיקה אולם לעיתים נדרש ניתוח וניקוז.

מהם הגורמים להצטברות מוגלתית?

מוגלה בגרון במרבית המקרים היא תוצר של דלקת או זיהום. במצב תקין הגוף פועל למיגור ולסילוק גורמים חיצוניים כמו חיידקים או נגיפים הפולשים לתוכו. כאשר המיקרואורגניזמים מעוררים זיהום, המערכת החיסונית מתקשה לעיתים להלחם בזיהום, והמוגלה נוצרת.

דלקת שקדים, דלקת בגרון, דלקת בקרום המוח, ובעצם כל סוג של זיהום בדרכי הנשימה יכול להוביל להיווצרות של מוגלה, במיוחד אם המצב הרפואי אינו מטופל בזמן או כאשר המטופל מקבל טיפול חלקי בלבד. התופעה נפוצה יותר אצל אנשים הנוטלים תרופות אנטיביוטיות או כאשר התרופות אינן מתאימות לחיידק עצמו או כאשר החיידק אינו מגיב לטיפול.

דלקת גרון

דלקת גרון נגרמת מזיהום חיידקי או נגיפי. הסימפטום העיקרי הוא כאב גרון וכאבים בעת בליעה. תסמינים נוספים הם אודם בגרון, שיעול, צרידות וייתכנו גם שלשולים. מוגלה בגרון המתפתחת כסיבוך של דלקת בגרון ואשר אינה טופלה עשויה להתרחב. מוגלה עלולה להיווצר מתחת או בסמוך לאחד השקדים. הגורם לכך יכול להיות זיהום סטרפטוקוקלי שהתפשט מהשקדים לתוך רקמות עמוקות יותר.

שימוש באנטיביוטיקה לטיפול בדלקת גרון ודלקת שקדים הינו טיפול שכיח. תרופות נפוצות לטיפול במוגלה לבנה המתפתחת על השקדים הם פניצילין, ריפאמפיסין או אמוקסיצילן. כמו כן, רופאים ממליצים על שימוש בתרופות אנטי דלקתיות כמו איבופרופן ונפרוקסן.

מהם התסמינים?

התסמין הראשון המאפיין מוגלה או מורסה בגרון הוא בדרך כלל כאב גרון. נפיחות מקומית וחום הם סימנים המתארים דלקת. בלוטות לימפה מוגדלות, קשיים בעת בליעה, צמרמורות הם סימנים נוספים. כמו כן, כאבי אוזניים, קול עמום וקושי בבליעת הרוק מצביעים על החמרה.

דרכים לאבחון של מוגלה בגרון

האבחון כולל בדיקה גופנית ומצריך תשאול רפואי ממוקד. בלוטות לימפה נפוחות הן אחד התסמינים הנפוצים ביותר. הסיבה לכך היא כי מוגלה מפעילה לחץ על הרקמות הסמוכות, והגרון מכיל מערכת לימפתית עשירה.

בדיקה של הגרון על ידי רופא לעתים קרובות מצביעה על פצע מוגלתי. מוגלה מלווה בסימנים נוספים כמו חום, צמרמורות, כאבי גרון, קשיי בליעה, נפיחות בפנים וכאב או רגישות באזור הלסת והגרון. בדיקות נוספות כגון תרביות גרון או ביופסיה מתבצעות בהתאם לחומרת המצב ולהחלטת הרופא המטפל.

בדיקות מעבדה וצילומי רנטגן אינם משמשים את כל המטופלים. בדיקות רנטגן או אולטרסאונד צוואר ייעשו במטרה לשלול מחלות בדרכי הנשימה.

איך מטפלים במוגלה בגרון?

טיפול אנטיביוטי עשוי להספיק במקרה בו האבחון בוצע בשלב מוקדם. מוגלה רחבה בדרך כלל אינה מגיבה לטיפול ומצריכה טיפול מסוג אחר כמו ניקוז. שקדים או בלוטות אחרות בגרון המציגים סימנים של זיהום כרוני, יוסרו כדי למנוע סיבוכים עתידיים.

ככלל, רוב הזיהומים בגרון אינם חמורים. עם זאת, מומחים מציינים כי כאב גרון שנמשך יותר משלושה ימים או מלווה בחום, צמרמורות, קשיי בליעה, או כאב במקום אחר מצריכים בדיקה רפואית.

ראו גם:

ניתוח להוצאת אבנים מבלוטות הרוק

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

דילוג לתוכן