ניתוח אדנואידים – הסרת שקד שלישי

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

ניתוח אדנואידים ניתוח אדנואידים הוא אחד מהניתוחים השכיחים ביותר המבוצעים בילדים אם לא השכיח ביותר.

מדובר על ניתוח פשוט מאוד הנמשך לכל היותר כחצי שעה. האדנואידים, הנקראים גם פוליפים או שקד שלישי ממוקמים בחלק העליון של הלוע, סמוך לפתחי האוורור של האוזניים.

במקרים רבים האדנואידים נזכרים בנשימה אחת יחד עם השקדים וזאת כיוון שבדומה לשקדים, גם האדנואידים ממוקמים באזור הלוע וגם הם מהווים חלק מהמערכת החיסונית.

כמו כן, בדומה לשקדים, האדנואידים גדולים יותר בקרב ילדים מאשר בקרב מבוגרים. למעשה הניתוח להסרת אדנואידים נדרש במצבים שבהם נפח האדנואיד רב עד כדי כך שמתרחשת הפרעה לזרימת האוויר. בשל המיקום של האדנואידים, התנפחות של האדנואיד עלולה לגרום לקושי בזרימת האוויר המגיע מן האף ובעקבות כך, החולה יתחיל לנשום דרך הפה בלבד.

מה הנזק שיכול להיגרם בעקבות אדנואידים מוגדלים?

שקד שלישי מוגדל או אדנואידים מוגדלים יכולים להוביל לתסמינים ולנזקים הבאים:

באיזה גילאים מבוצע הניתוח?

במידה והילד מציג את התסמינים הקליניים האופייניים לאדנואידים מוגדלים והאבחנה התקבלה באופן סופי בעזרת סיב אופטי המוחדר דרך האף או בעזרת צילום רנטגן, ייתכן כי יהיה צורך לבצע ניתוח להסרת האדנואידים המוגדלים. את הניתוח לרוב לא נהוג לבצע לפני גיל שנה, אבל במקרים חמורים במיוחד, אפשרות זו לא נפסלת על הסף.

במקרים בהם האדנואידים מובילים להפרעות בהתפתחות של התינוק ניתן גם ניתן לבצע את הניתוח לפני גיל שנה, במידה והאדנואידים מובילים לבעיות כרוניות באוזניים ניתן לבצע את הניתוח עד גיל שלוש אבל לרוב הניתוח מתבצע בין גיל שלוש לארבע.

כיצד מתבצע הניתוח?

הניתוח מתבצע בהרדמה כללית ועד לשלב ההרדמה ניתן אישור לאחד מההורים להישאר לצד מיטת הניתוחים על מנת להוריד את מפלס החרדה בילד. הניתוח מבוצע דרך הפה ולכן לאחר הניתוח לא נותרים כל סימנים חיצוניים או צלקות נראות לעין. במהלך הניתוח המנתח מסיר את האדנואידים באופן כירורגי ולאחר ההסרה של האדנואידים צורב את כלי הדם על מנת לעצור את הדימום.

כמה זמן נמשכת ההתאוששות מניתוח אדנואידים?

ההתאוששות מניתוח אדנואידים נמשכת מספר שעות בחדר ההתאוששות. במהלך השעות שלאחר הניתוח הילד חוזר אט אט להכרתו והוריו מורשים לשהות לצדו. בשעות האלו ייתכן כי יופיע דימום קל בלבד מהפה או מהאף, אך לרוב לאחר שהדימום נפסק מאליו ניתן לחזור עם הילד הביתה. סך הכול הילד יכול לחזור לשגרה בדרך כלל תוך שלושה ימים סך הכול.

מה הן תופעות הלוואי או הסיבוכים של הניתוח?

בתקופת ההחלמה עלול להופיע כאב בגרון וכן ייתכנו קשיי בליעה מסוימים. במקרים נדירים מאוד עלול להתפתח מצב שנקרא אי ספיקת חך שיכול לבוא לידי ביטוי בשינויים בגוון הקול ובבעיות בליעה חמורות.

ברוב המקרים בעיות אלו נפתרות גם ללא טיפול תוך מספר שבועות. ילדים שסבלו מאי ספיקת חך חלקית לפני הניתוח בעקבות חך שסועה למשל, נמצאים בסיכון גבוה יחסית לסבול מבעיות קבועות לאחר הניתוח ולכן ניתוח זה לרוב אינו מומלץ עבורם.

במידה והילד סובל מחום גבוה של שלושים ושמונה מעלות לכל הפחות, מדימום שאינו נפסק או מכאבים חמורים, יש לפנות לרופא.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

דילוג לתוכן