ניתוח שקדים

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

ניתוח שקדיםהשקדים הם שני איברים השייכים למערכת הלימפה, הממוקמים בגרון. במקרים מסוימים השקדים יכולים לגדול מאוד בנפחם ולגרום להופעה של מגוון תסמינים רחב ביותר כשבין היתר מדובר על הפרעות נשימה ובעיות שינה.

התופעה יכולה להוביל לבעיות התפתחות וצמיחה בילדים ולבעיות חמורות של עייפות במשך היום כתוצאה משינה לא איכותית.

במקרים בהם הבעיה מובילה לבעיות אלו ופוגעת פגיעה משמעותית באיכות החיים של הסובלים ממנה, לרוב נשקלת האפשרות לבצע ניתוח שקדים שבו מסירים את השקדים לצמיתות. במקרים מסוימים הניתוח מבוצע לצורך טיפול בדלקות שקדים חוזרות. דלקת שקדים יכולה לגרום לכאבי גרון חמורים, בעיות בליעה וחוסר נוחות בגרון.

באופן כללי הניתוח מבוצע בשכיחות גבוהה בעיקר בילדים וזאת משום שלאחר ההתבגרות השקדים קטנים בנפחם ולעתים נדירות מפריעים לזרימת האוויר. עם זאת, בקרב מבוגרים ישנו סיכוי גבוה יותר לגידול סרטני בשקדים בהשוואה לילדים והניתוח להסרת השקדים מבוצע גם במקרים האלו.

הכנה לפני הניתוח

לפני הניתוח נהוג לבצע בדיקות דם כשבין היתר מדובר על בדיקה שמטרתה לזהות בעיות בקרישת הדם ובדיקת ספירת דם. כמו כן, יש ליידע את הרופא המרדים ואת המנתח לגבי רגישויות או אלרגיות מסוימות מהן סובל המנותח, לגבי תרופות שהמנותח נוהג ליטול באופן קבוע ולגבי כל בעיה רפואית ממנה סובל המנותח באופן כללי.

כיצד מתבצע הניתוח?

ניתוח שקדים מבוצע בהרדמה כללית ולפני הניתוח יש להישאר בצום במשך שש שעות לפחות. במידה והמנותח הוא קטין, ניתנת לרוב האפשרות לאחד ההורים ללוות את הילד לחדר הניתוח עד לשלב ההרדמה על מנת להפחית את מפלס החרדה. ­את הניתוח ניתן לבצע במספר טכניקות כמו למשל צריבה חשמלית של השקדים, חיתוך של השקדים בסכין מנתחים ועוד.

סך הכול מדובר בניתוח קצר ופשוט שנמשך בין חצי שעה לשעה אחת לכל היותר. הניתוח לא מותיר חתכים או צלקות במקומות הנראים לעין, שכן המנתח מגיע לשקדים דרך הפה של המנותח. כלי הדם שנותחו עוברים צריבה על ידי הרופא על מנת לעצור את הדימום ולמנוע דימום לאחר הניתוח.

התאוששות לאחר הניתוח

ההתאוששות מניתוח שקדים מהירה מאוד ולרוב המנותחים משוחררים לביתם לכל היותר יממה לאחר הניתוח. במהלך ההתאוששות יש להיות ערים לתסמינים שיש בהם כדי להעיד על סיבוך מסוים כמו למשל דימום שאינו פוסק מאליו או כאבים חמורים במיוחד.

לרוב, יש לחזור לביקורת אצל הרופא שביצע את הניתוח כחודש לאחר הניתוח ובדרך כלל כעשרה ימים לכל היותר לאחר הניתוח המנותח מחלים לחלוטין.

במהלך ההחלמה מהניתוח מומלץ להימנע מביצוע פעילות גופנית מאומצת ומצריכה של מזונות חמים על מנת שלא לגרות את האזור המנותח. קיימת עדיפות לאכילה של מזונות קרים או פושרים.

כמו כן, במקרה של כאבים ניתן לעשות שימוש במשככי כאבים לפי הנחיות הרופא המנתח. מהתוצאה הסופית של הניתוח ניתן להתרשם תוך שבועיים עד שלושה לכל היותר. עם זאת, במידה והניתוח בוצע על מנת לטפל במקרה של דום נשימה בשינה, הרי שניתן להתרשם מהתוצאות מיד לאחר הניתוח.

האם מדובר על ניתוח מסוכן?

שכיחות הסיבוכים בניתוח שקדים עומדת על אחוז אחד עד שני אחוזים בלבד מכלל הניתוחים. הסיבוכים כוללים בעיקר פגיעה באיברים הסמוכים לשקדים כמו למשל הלשון או השיניים, תגובה אלרגית לחומרי ההרדמה או מתן תרופות הרדמה במינון גבוה מדי.

שיעורי ההצלחה של הניתוח עומדים על מעט יותר משמונים וחמישה אחוז ובכל מקרה יש לדווח על כל תסמין חשוד לאחר הניתוח לרופא המנתח.

ראו גם:
סרטן הלשון

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

דילוג לתוכן