פרסביקוסיס – מבט מקרוב על התופעה שפוגעת באיכות השמיעה של קשישים

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פרסביקוסיס

פרסביקוסיס היא תופעה הקשורה להזדקנות המאפיין העיקרי שלה הוא איבוד שמיעה חושית עצבית. לאנשים הסובלים מפרסביקוסיספרסביקוסיס נגרמת ירידה ביכולת לשמוע תדרים גבוהים בשל בעיה עצבית. זוהי מחלה אשר לרוב מתחילה בגילאי השבעים אך יכולה בהחלט להתחיל גם לפני.

פגיעה בשמיעה לרוב נגרמת בשל ניוון בשבלול האוזן הפנימית. תופעה זו הופכת לחמורה יותר ויותר עם השנים ו-50% מהאוכלוסייה יחוו אותה עד גיל 75. המחלה העיקרית אצל קשישים היא דלקת פרקים ומיד אחריה התופעה הנפוצה ביותר היא איבוד שמיעה, פרסביקוסיס.

מה הם הגורמים לפרסביקוסיס?

הגורם העיקרי לפרסביקוסיס, פגיעה בשמיעה בגילאים מאוחרים, הוא חשיפה ארוכת שנים לרעש. חשיפה לרעש יכולה להיות בעבודה, ברחוב, ממכשירי חשמל, מהפלאפון, מהטלוויזיה, מהרדיו ועוד.

כאשר האדם במשך שנים על גבי שנים נחשף לכל אלו בעוצמות גבוהות, עם הזמן יצטבר הנזק אך רק בגילאים המאוחרים של חייו הנזק יהיה יותר נוכח, כלומר, תפגע שמיעתו ללא יכולת להחזירה למה שהיא הייתה.

ככל שהחשיפה היא גדולה וארוכה יותר, כך הנזק יהיה גדול יותר בגיל מבוגר. מה שלמעשה קורה זה שהחשיפה הזו הורסת את תאי השערה בשבלול האוזן וכך נפגמת לאט לאט השמיעה.

האם ירידה באיכות השמיעה אינה טבעית כשמזדקנים?

כן,עם הגיל השמיעה בהחלט מתדרדרת. אבל אנשים שסובלים מפרביקוסיס יחוו את זה בעוצמה יותר חזקה או בגיל מוקדם יותר.

ישנם גורמים נוספים שיכולים לגרום לאיבוד שמיעה בגילאים מבוגרים, לכן תופעה זו רווחת מאוד ואנשים רבים חושבים שזה דבר נורמטיבי המקושר לכך שהאדם מזדקן.

אולם זה לא באמת נכון, לפני עשרות שנים לא נרשמו כל כך הרבה מקרים של מפרביקוסיס, כנראה משום שאז לא היו כבישים סואנים, רדיו, טלוויזיה, טלפונים ניידים, רמקולים חזקים וכו׳.

מהם התסמינים של פרביקוסיס?

אובדן שמיעה הנגרם מפרביקוסיס בדרך כלל יורגש בשתי האוזניים והפגיעה בדרך כלל תתחיל באופן הדרגתי – תחילה קושי לשמוע צלילים בתדירות גבוהה ולאחר מכן יהיה קושי בשמיעת תדרים בינוניים ונמוכים.

את הסימנים האלו כולנו מכירים מאנשים בגיל השלישי: שמיעת רדיו או טלוויזיה בעוצמה גבוהה, אי יכולות לזהות מאיזה כיוון או עצם מגיעים בוקעים צלילים והתקשות בלהבין אנשים בשיחות טלפון או בשיחות פנים מול פנים.

כיצד מאבחנים פרביקוסיס?

לאחר שזיהינו את התסמינים ואזרנו אומץ ושכל, יש לפנות לרופא המשפחה ולקבל הפנייה לרופא אף אוזן גרון מומחה אשר יוכל לסייע באבחון הבעיה ולנסות למצוא לה פתרון מתאים.

באבחון אנו בעצם נרצה לראות עד כמה נפגעה השמיעה, מה חומרת המצב. הרופא יבחן את מדד הדציבלים בו המטופל יכול לשמוע וכן יבדקו התדרים אותם המטופל יכול או לא יכול לשמוע.

המטופל יעבור אבחון, בדיקת אוטוסקופיה, בדיקת טימפנומטריה ובדיקת אודיומטריה.

אילו אפשרויות טיפול בפרביקוסיס קיימות?

כפי שציינו בהתחלה, הבעיה היא בעיה עיצבית הקשורה לגיל מבוגר, לכן, אי אפשר לרפא אותה או למנוע אותה מרגע שהיא כבר קרתה. מה שכן ניתן לעשות זה לבדוק את האופציה של שימוש במכשיר שמיעה. במקרים מאוד חמורים של פגיעה באיכות השמיעה, ייתכן שיהיה אפשר להקל על המצב על ידי ניתוח שבו מושתל שתל שבלול.

לסיכום,

פרביקוסיס היא תופעה רווחת בעולם שאנו חיים בו כיום, יותר מתמיד. בשביל להימנע מפרביקוסיס יש להימנע בגיל מוקדם, עד כמה שאפשר, מרעשים חזקים ולהקשיב למוסיקה ותוכניות בעוצמה נמוכה. אם יש לכם חשש שהשמיעה שלכם נפגעה, פנו כמה שיותר מהר לקבלת ייעוץ וייתכן שתוכלו לשפר את המצב ולחזור לשמוע בעזרת מכשיר שמיעה או במקרים חמורים על ידי השתלת שבלול.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

דילוג לתוכן