פטריה (קנדידה) באוזן

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

נוזלים באוזנייםשכיחות פטרייה באוזן אינה ידועה היטב אך היא נפוצה יותר במקומות המאופיינים באקלים חם ובקרב אנשים העוסקים בספורט ימי. אחד מתוך שמונה זיהומים חיצוניים של דלקת אוזניים, מתחיל במקור מפטרייה. תשעים אחוזים מהזיהומים הפטרייתיים מתפתחים גם לקנדידה. מחקר אמריקאי מצא כי שכיחות התופעה מגיעה לשיאה בחודשי הקיץ. על הגורמים והתסמינים וגם על טיפול טבעי בדלקות אוזניים – מוזמנים לקרוא כאן.

הגורמים לפטרייה באוזן כוללים לחות גבוהה, עלייה בטמפרטורות וטראומה מקומית, הנובעת בדרך כלל משימוש מוגבר במקלות אוזניים, אקזמה או כתוצאה ממכשירי שמיעה. ספורט ימי, כולל שחייה וגלישה, קשור במיוחד לפטרייה היות וחשיפה חוזרת ונשנית לשהייה במים וחוסר ייבוש תעלת השמע החיצוני, מובילה לחיידקים פולשניים המתיישבים על האוזן.

תסמיני פטרייה באוזן

התסמינים האופייניים הם דלקת, גרוד באוזניים וחוסר נוחות קשה, המתפתחים לקילוף שטחי ופסולת המכילה עובש ומוגלה. הגרוד הוא התסמין הנפוץ יותר מתסמינים אחרים ולעיתים הפטרייה מלווה בפריקת חומרים נוזליים מהאוזניים.

התסמינים הראשונים זהים לתסמיני דלקת אוזניים, אך הפטרייה מאופיינת בהצטברות עובש וחומרים לבנים על פני שטח העור. חשד לזיהום פטרייתי עלול להתעורר רק כאשר המצב אינו מגיב לאנטיביוטיקה. יתכן שאנטיביוטיקה מקומית תשפיע על הזיהום הפטרייתי.

אבחון – הרופא בודק את האוזניים עם בדיקת חלק קטן מהפטרייה על מטלית חיטוי, והיא נבחנת לחשיפת תכולת עובש וחיידקים.

טיפול טבעי בפטרייה באוזן ובדלקות אוזניים – לילדים ולמבוגרים

שמן פיגם – שמן הידוע בשל סגולות המרפא הרבות שלו, בין השאר מוכר כשמן היכול לרפא דלקות אוזניים ולשכך כאבים באוזניים. שמן הפיגם ידוע כמסייע בניקוז נוזלים עודפים מהאוזן. מטפטים 2-3 טיפות לתוך האוזן ולאחר מכן מורחים מעט שמן פיגם מסביב ומאחורי האוזן הכואבת. חשוב לזכור כי שמן הפיגם הוא פוטוטוקסי ועדיף לא לחשוף את המקום המרוח לשמש. על הפעולה הזו נחזור פעמיים עד שלוש פעמים ביום עד לריפוי. – אסור לשימוש במקרה של קרע בעור התוף.

התמודדות עם פטרייה באוזן

יש לחטא את האוזן הנגועה ולהפחית את החומציות ופעילות החיידקים באמצעות טיפות המיועדות לדלקת אוזניים פנימית וחיצונית, כאבי אוזניים ומצבי פריקת חומרים מהאוזניים. ניתן לשאוב את הפטרייה ויש לחטא את האוזניים מספר פעמים בשבוע.

משככי כאבים נדרשים להקלת הכאבים ואם קיים גירוי או אלרגן, יש להסירו. יש לשמור על האוזן יבשה ולהימנע מגרודה עם מקלות צמר גפן וחיטוט עם המקלות באוזניים, אלא אם כן פריקת הפטרייה מתפזרת סביב והחיטוי שלה נדרש מסיבות קוסמטיות.

אם משתמשים במקלות אוזניים, יש להשתמש בהם בעדינות ולהחליפם בתדירות גבוהה. הרופא מתאים חומרים מחטאים כדי להפחית את הנפיחות ולהסיר את הפטרייה והזיהומים. לעיתים נקבעת תמיסה נוזלית אם תהליך ייבוש האוזן לא עובד באופן משביע רצון.

חיוני להשתמש בטיפות אוזניים נגד פטריות, אך יש לקבוע את שיטת הטיפול באופן אישי בהתאם לתסמינים וחומרת הפטרת, ואף להתייעץ עם מומחה אוזניים, שכן טיפולים מסוימים עלולים לגרום לחירור עור התוף.

ברגע שהטיפול נגד פטריות מתחיל, יש לוודא את בריאות מערכת החיסון. יחד עם זאת, הסיכוי להישנות הפטרייה גבוה, אם הגורמים לזיהום המקורי לא טופלו והסביבה הפיסיולוגית של תעלת השמע החיצונית עדיין לקויה.

קשה יותר לחסל פטרייה בסביבה שאינה מחוטאת היטב. ניקוי תכוף עם מקלון צמר גפן מאריך את המצב, וחשיפה מתמדת ללחות ועיכוב מוגזם בקבלת טיפול רפואי או כירורגי מתאים עשוי להאריך את תקופת ההתאוששות.

רופא אף אוזן גרון מחטא את תעלת האוזן תחת מיקרוסקופ מיוחד. לעיתים עשויה להידרש שאיבה ליניקת הפטרייה ויש צורך לשוב לטיפול ניקוי לאחר שבוע עד שלושה שבועות, היות ופטרייה נוטה לגדול ולשוב על עצמה. חיטוי וייבוש האוזן חיוני על מנת שהטיפות האנטי פטרייתיות יחדרו לאוזן ויעבדו היטב.

התרופות נגד פטרייה הן בדרך כלל טיפות מקומיות והן יעילות ביותר. זיהומים פטרייתיים קשים לטיפול ולעיתים רחוקות הפטרייה עמידה בפני הטיפות ואז יתכן שיהיה צורך בנטילת כדורים.

מקורות למאמר: 

Otomycosis With Tympanic Membrane Perforation: A Review of the Literature

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

דילוג לתוכן