קנדידה באף

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

קנדידה באףקיים קשר מפתיע בין סינוסים כרוניים לבין קנדידה. דלקות בסינוסים עשויות להיגרם כתוצאה מפטרייה פתוגנית, בדיוק כפי שקנדידה גורמת לבעיות עיכול, זיהומים פטרייתיים, כאבי ראש ועייפות.

מחקר שנערך במרפאת מאיו קליניק עקב אחר קבוצת 210 אנשים הסובלים מסינוסיטיס כרוני. הם אספו ריר מחלל האף של משתתפי המחקר, ובדקו כל דגימה לנוכחות פטריות וחיידקים. התוצאה המדהימה הצביעה על 96% נוכחות של פטרת בקרב המשתתפים. למעשה, הממצאים העידו על שלושה זנים שונים של פטריות.

ממצאי המחקר

החוקרים הגיעו למסקנה לפיה ההנחות המסורתיות אודות דלקות כרוניות בסינוסים, שגויות. הם מצאו שהדלקות נגרמות למעשה כתוצאה מתגובת הגוף לפטריות פתוגניות. בקרב משתתפי המחקר שסבלו מקנדידה, נוכחות התאים הפטרייתיים בחלל האף הפעילו תגובה חיסונית אשר גרמה לגירוי שהתבטא בדלקת סינוסיטיס.

כמובן שפירוש הדבר הוא שהשיטה הרגילה לטיפול בוירוסים של סינוסים כרונים, שגויה. למרות שבטווח הקצר דלקות בסינוסים נגרמות כתוצאה מחיידקים, ממצאי המחקר מראים כי מקרים חוזרים ונשנים לטווח הארוך של דלקות בסינוסים נובעים מפטריות.

כך שהטיפול הרגיל של אנטיביוטיקה יעבוד לסינוסיטיס חמור, אך לא לסינוסיטיס כרוני. טיפול בדלקת כרונית בסינוסים עם אנטיביוטיקה עלול להחמיר את המצב, היות ויתר הקנדידה במעיים תגבר.

השלכות המחקר

למרות שהראיות ברורות, זוהי אינה השיטה לסנן פרקטיקה רפואית שגרתית. התבוננות מהירה על רשימת הטיפולים הנפוצים לסינוסיטיס מראה כי הטיפול העיקרי הוא אנטיביוטיקה, למרות שדלקת כרונית נוצרת בדרך כלל כתוצאה מפטריות ולא מחיידקים. כיום נבחנים חומרים נוגדי גודש להקלת גודש באף, משככי כאבים להקלת כאבים וסטרואידים להפחתת הדלקת.

טיפולים אלו מטפלים בבעיה הלא נכונה, כלומר, האנטיביוטיקה לא תסייע לקנדידה באף. הם פשוט מקלים את התסמינים. הטיפול היחיד המתאים הוא כל סוג של טיפול לזיהום פטרייתי. ובהתאם למחקר ממרפאת מאיו, 96% מהגורמים לבעיות סינוסים כרוניות, הם קנדידה.

טיפול בסינוסיטיס כרוני

אין צורך לפנות לטיפולי סטרואידים או ניתוח כדי לרפא דלקות כרוניות. מומלץ להקפיד על שינויי תזונה וטיפולים טבעיים טרם ההתחייבות לצעדים דרסטיים יותר. מחקר שנערך בשנת 2004 עקב אחר טיפולים נגד פטריות לדלקות כרוניות בסינוסים. הממצאים הראו כי מריחת ג'ל נגד פטריות על החלק הפנימי של הדלקת בחלל האף, מפחיתה את הנפיחות בקרב שבעים אחוזים ממשתתפי המחקר שנבדקו.

ממצאים אלו מראים עד כמה טיפול אנטי פטרייתי יכול להפחית את התסמינים. אך מניעת השבתם היא סיפור שונה לחלוטין. זהו המקום בו תכנית טיפול קנדידה יוצאת לדרך. הטיפול הבסיסי משנה את סביבת הגוף וגורמת לה להיות פחות רגישה לזיהומים פטרייתיים. כלומר, כששמרים או פטריות חודרים לאף, הם נוטים פחות לגרום לתגובה חיסונית, והסינוסים אינם מודלקים.

שיטות נוספות להפחתת תסמיני סינוסיטיס

במצב של זיהומים פטרייתיים בסינוסים, יסודות תכנית טיפול קנדידה מעניקים הקלה לטווח הארוך, ומתחילים עם תזונה דלת סוכר, ותוספים פרוביוטיים טבעיים טובים. קיימות שיטות טבעיות נוספות להקלה מיידית של התסמינים, ללא ביקור רופא.

שטיפת הסינוסים עם מי מלח היא שיטה מצוינת להסרת פטריות וחיידקים מחלל האף. שיטה זו מסייעת גם להילחם בליחה המשויכת לדלקת בסינוסים. יש להשתמש בכמות קטנה של מלח עם מים מזוקקים, לשפוך אותם לנחיר אחד ולאפשר לו להתנקז מזווית שונה. פעולה זו קלה יותר מכפי שהיא נשמעת ומעניקה תוצאות מהירות.

ניתן גם להשתמש בארומתרפיה להקלת הסינוסים. מנטה ורוזמרין הם שמנים אתריים יעילים ונפוצים. השיטה הטובה ביותר היא לאדות אותם, להוסיף מספר טיפות לקערה ואז למלא אותה במים רותחים. בשלב הבא מכסים את הראש במגבת גדולה ורוכנים אל הקערה. לאחר מספר דקות של נשימות אדי השמנים, ניתן לחוות הקלה בתסמינים.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

דילוג לתוכן