ניתוחי צוואר

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

ניתוחי צווארהצוואר הוא חלק מטור גמיש וארוך, הידוע כעמוד השדרה. עמוד השידרה הצווארי (אזור הצוואר) מורכב משבע חוליות (C1-C7) אשר מופרדות אחת מהשנייה על ידי דיסקים בין חולייתיים, מאפשרות לעמוד השדרה לנוע בחופשיות ולפעול כבולמי זעזועים בזמן הפעילות.

ניתוח בעמוד השדרה הצווארי מבוצע בדרך כלל עקב שתי סיבות עיקריות: פגיעה עצבית בחוט השדרה (המחייב ניתוח דקומפרסיה) וחוסר יציבות של עמוד השדרה (ניתוח קיבוע). שני ההליכים משולבים לעתים קרובות, מכיוון שהפחתת לחץ עשויה לייצב את עמוד השדרה וליצור את הצורך באיחוי.

באילו מקרים מבצעים את הניתוח?

יותר מ -90% מהאנשים, מסתובבים עם כאבים הנובעים מהצוואר. חלקם חושבים כי מצבם ישתפר לאורך זמן בעזרת טיפול פשוט ושמרני. ניתוח, לעומת זאת, עשוי לעזור במידה וטיפולים אחרים נכשלים או אם התסמינים מחמירים.

בעיות דיסק בצוואר נגרמות מהפרעה כאשר הדיסק פגום – בשל דלקת פרקים או סיבה לא ידועה. מצב זה יכול להוביל לכאבי צוואר הנובעות מהתכווצות שרירים או דלקת. במקרים חמורים, כאב וחוסר תחושה יכולים להופיע כאשר קיים לחץ על שורשי העצבים בצוואר.

מצבים אלה מורידים את איכות חייו של המטופל באופן משמעותי, ולמעשה מגבילים אותו בפעילויות היום יום שהוא יכול לבצע. ניתוחים אלה, אשר צברו שנות ניסיון רבות, עשויים לסייע במקרים רבים. לא כל אחד יכול להיות מועמד לניתוח והשתלה של דיסק מלאכותי. למשל, מטופלים עם אוסטיאופורוזיס, מחלות מפרקים, זיהום, דלקת, או אלרגיה לנירוסטה לא יכולים להיות מועמדים לניתוח החלפת דיסק.

מטרת הניתוח ואופן הביצוע

בניתוח של עמוד השדרה הצווארי ניתן לגשת מהחזית (הגישה הקדמית) או מהחלק האחורי (הגישה האחורית). באופן כללי, במידת האפשר, רוב המנתחים מעדיפים גישה קדמית עבור רוב התנאים. התוצאות בגישה הקדמית מערבות פחות שיבוש של שרירים, והיא גם קלה יותר בכדי לשמור על היישור הנורמלי של עמוד השדרה. בניתוח קיבוע, המנתח מסיר את הדיסק הפגום ומציב שתל עצם (אשר נלקח מהירך של המטופל או שתל מלאכותי) במרחב שבין החוליות.

שתל העצם בסופו של דבר, ייצמד אל החוליות מעליו ומתחתיו. לוחית מתכת עשויה להיות מוברגת לתוך החוליות מעל ומתחת לשתל בכדי להחזיק את העצם במקום בזמן שהוא מתרפא ומתאחה עם החוליות. השתל יכול להיות מוכנס באחת משתי שיטות הניתוח.

דיסקטומיה הוא הסרה של חלק מהדיסק או כל הדיסק, שמעביר לחץ על העצבים וגורם לזרוע להיות חסרת תחושה, בעלת עקצוץ, כאב או חולשה. היתוך קדמי (An anterior fusion) מייצב את חוליות עמוד השדרה לכדי הפחתת ההחלקה של הדיסקים. בגישה האחורית, מבוצע חתך בעורף, כך שדורבנות העצם יוסרו ויאפשרו ליותר חלל בתעלת העצבים.

תופעות לוואי וסכנות

הסיכונים והסיבוכים האפשריים של ניתוח דיסקטומיה – discectomy כוללים: נזק לשורש העצב, נזק לעמוד השדרה, דימום, זיהום, נזק לקנה הנשימה / הוושט, המשך הכאב. הסיכון שממנו מנתחי עמוד השדרה דואגים ביותר הוא פגיעה בעמוד השדרה שיכול להוביל לשיתוק בארבע גפיים (מלא או חלקי). אולם, תוצאות הניתוח תלויות במיומנות והעידון שבה ההליך מבוצע.

אחר הניתוח, חלק מאנשים יפתחו בעיות בצוואר. מחקר אחד מצא כי עד רבע מהחולים פיתחו מחלת דיסק צווארי בתוך 10 שנים מהניתוח הראשוני. החוקרים במחקר זה לא חשבו כי הדיסק המלאכותי הוא זה הגורם לבעיה, אולם ישנה דרישה וצורך להמשיך לחקור זאת.

התאוששות והחלמה מניתוחי צוואר

המטופל אמור להיות מסוגל לקום ולנוע בתוך כמה שעות לאחר הניתוח, ולפעמים הוא אף עשוי להשתחרר לביתו באותו היום או למחרת בבוקר. המטופל עלול להרגיש קצת כאבים באזור הניתוח, אשר ילכו ויקטנו במשך הזמן.

היתוך השתל עלול לקחת בין שלושה חודשים עד שנה, ולפעמים יומלץ ללבוש צווארון בכדי לתמוך בצוואר לארבעה עד שישה השבועות הראשונים. אפשר להאיץ את תהליך הריפוי על ידי אכילת תזונה בריאה, פעילות גופנית סדירה, ומנוחה טובה.

ראו גם:
ניתוח אנדוסקופי של הסעיף ע"ש צנקר (ZENKER)

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

דילוג לתוכן