ניתוחי ראש

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

ניתוחי ראשניתוח ראש הוא ניתוח שמיועד לטפל בפתולוגיות שונות באזור הראש, במצבים בהם הטיפול התרופתי נכשל או במצבים שבהם טיפול הבחירה הראשוני הוא הטיפול הכירורגי.

ישנו מגוון רחב ביותר של ניתוחי ראש שכוללים בין היתר ניתוחים מצילי חיים כמו למשל ניתוח להסרת גידול סרטני מהמוח, ניתוחים שמיועדים לשפר את התפקוד של המטופל וכן טיפולים שמטרתם לשפר את איכות החיים שלו. במקרים מסוימים מדובר על ניתוח פליאטיבי, אך לא אחת ניתוחי ראש מבוצעים באופן בהול.

באילו מקרים מבצעים ניתוחי ראש?

להלן דוגמא למקרים בהם מבצעים ניתוחי ראש:

  • חבלת ראש – חבלת ראש היא אחד מהגורמים המרכזיים לתמותה ולנכות צמיתה, בעיקר בקרב צעירים. חבלת ראש יכולה להוביל למגוון רחב של נזקים באזור הראש שניתן לטפל בהם באמצעות ניתוח ראש, החל משברים בעצמות הגולגולת וכלה בשטפי דם במוח.
  • גידולים סרטניים בראש – גידול סרטני באזור הראש מהווה סכנת חיים. כל עוד הגידול אובחן בשלבים הראשוניים שלו, טיפול הבחירה בדרך כלל יכלול ניתוח להסרת הגידול.
  • ניתוחים אסתטיים – ישנו מגוון רחב ביותר של ניתוחי ראש המבוצעים על מנת לשפר את המראה של המנותחים או על מנת לתקן מום מולד כמו למשל ניתוח לתיקון חך שסועה או שפה שסועה.
  • ניתוח לטיפול בבעיה כרונית – ישנן בעיות כרוניות רבות כמו למשל דלקות אוזניים כרוניות שניתן לטפל בהן באמצעות ניתוח ראש.
  • שבץ מוחי – שבץ מוחי מוגדר כהפרעה בזרימת הדם למוח. ההפרעה יכולה להיות תוצאה של דימום מוחי או של חסימת כלי דם שמספק דם למוח. בשני המקרים ניתן לטפל באמצעות ניתוח ראש.

מה מטרת הניתוח?

מטרת הניתוח משתנה בהתאם לגורם שהוביל לצורך בניתוח הראש. במקרים מסוימים מטרת הניתוח היא להציל את חיי המטופל, במקרים אחרים מטרת הניתוח לשפר את התפקוד של המטופל ובמקרים רבים מטרת הניתוח היא לשפר את המראה של המטופל. כמו כן, במקרים מסוימים מטרת הניתוח היא למנוע התפתחות של גידול סרטני על ידי כריתה של גידול שפיר או קדם סרטני מאזור הראש.

כיצד מתבצע ניתוח ראש?

ישנו מגוון רחב ביותר של ניתוחי ראש שניתן לבצע כיום. מאחר ובראש ממוקמים פתחים טבעיים (הנחיריים והפה), הרי שניתוחים רבים ניתן לבצע בגישה ישירה דרך פתחים אלו. עם זאת, במקרים מסוימים הגישה לאזור הניתוח מבוצעת דרך כלי דם במפשעה (כמו למשל בצנתור מוח) וכן במקרים מסוימים אין מנוס מליצור פתח מלאכותי בגולגולת (קרניוטומיה).

ברוב המוחלט של המקרים הניתוח מתבצע בזמן שהמטופל נמצא תחת הרדמה כללית ומשך הניתוח משתנה בהתאם למידת המורכבות שלו.

מה הן תופעות הלוואי של ניתוח ראש?

אמנם הטכנולוגיה הרפואית וטכניקות הניתוח המודרניות נחשבות לאיכותיות ביותר, אך עדיין כל ניתוח יכול להסתבך ולגרום לנזק. באזור הראש ניתן למצוא כלי דם רבים מאוד וכן עצבים רבים. לפיכך, ישנו סיכוי מסוים לדימום מסיבי, לזיהום מקומי או מערכתי ואף לפגיעה בעצבים.

פגיעה בעצבים יכולה להוביל לשיתוק זמני וחולף, אך גם לגרום לשיתוק פרמננטי. כך למשל הסרה של בלוטת רוק בעקבות גידול סרטני יכולה להסתיים בפגיעה בעצב שאחראי לעצבוב הפנים וניתוח של בסיס הגולגולת יכול להוביל לבעיות בליעה.

בנוסף לכך, תיתכנה תופעות לוואי רבות שקשורות לחומרי ההרדמה ובדומה לכל ניתוח אחר, לאחר הניתוח החולה צפוי לסבול מכאבים. חשוב מאוד להיות ערים לסיכונים הכרוכים בניתוח ולהיערך אליהם בהתאם. כמו כן, לעתים לאחר הניתוח יש לעבור תקופת שיקום ארוכה, בדגש על מנותחים שעברו ניתוח מוח.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

דילוג לתוכן