מהי ציסטה באף?

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

ציסטות באף או בסינוסיםציסטה באף או ציסטה בסינוסים, מוגדרת כגידול קטן שאינו סרטני הממוקם בסינוסים. ציסטות בסינוסים עלולות לגרום לחסימה של תעלות האף ולסינוסיטיס כרוני כתוצאה מכך.

קיים מגוון רחב של טיפולים בציסטות, הנבחרים בהתאם לחומרת הגידול. מטרת הטיפול העיקרית היא לגרום לכיווץ הציסטה ולהעלמותה. הקטנת גודלה של הציסטה מקלה ומשיבה את פעילות הנשימה התקינה לאף.

מהם הגורמים?

הסיבה לציסטה באף אינה ידועה עד כה, אולם חוקרים רבים טוענים כי הציסטות נגרמות על ידי אלרגיות ודלקות כרוניות בסינוסים. דופן האף מרופדת ומכילה מספר רב של כלי דם זעירים היכולים להתפתח בהמשך לציסטות באף. הציסטות עלולת להתפתח בכל מקום בחלל הסינוסים, אולם בדרך כלל נצפות סמוך לפתח של הסינוסים.

תסמינים קליניים שכיחים

רוב הציסטות גורמות לדלקת ולנפיחות בחלל הסינוס, שמובילות לזיהומים בסינוסים. תסמינים המאפיינים ציסטות סינוסים מדמים מצב המכונה בשם סינוסיטיס (דלקת הסינוסים), וכוללים נזלת, גודש סינוס כרוני, חסימה בתעלות האף וקשיי נשימה, אובדן הריח והטעם, תחושת כאב, לחץ, נחירות וכאבי ראש.

מהן שיטות האבחון?

האבחון נעשה באמצעות סממנים קליניים, תסמינים ובדיקות הדמיה המאששות את האבחנה. רוב החולים נמצאים בעשור הרביעי לחייהם.

ציסטות המוגדרות כרקמות רכות הן תוצר של ייצור עודף של תאי אפיתל. החולה בדרך כלל פונה לרופא עם נפיחות מקומית המוגברת בהדרגה. מלבד הנפיחות המקומית, המטופל עשוי להתלונן על קשיי נשימה, אובדן ריח חלקי או מלא ונחירות במהלך השינה. בדיקות הדמיה מתקדמות כמו CT ו-MRI הם עזרים רפואיים המסייעים לאבחון הציסטה.

דרכי טיפול בציסטות באף

שלושה סוגים של טיפול תרופתי יכולים לשמש לטיפול בציסטה באף – תרסיס סטרואידים, סטרואידים הניתנים דרך פומי ואנטיביוטיקה.

תרסיסי אף המכילים סטרואידים יעילים כאשר השימוש בהם נעשה באופן עקבי. במקרים בהם תרסיס אף אינו פותר את הבעיה, ניתן ליטול סטרואידים בדרך פומית. טיפול אנטיביוטי מומלץ כאשר החסימה שמקורה בסיצטה גורמת לזיהום בקטריאלי בסינוסים.

כריתת פוליפים וניתוח סינוס אנדוסקופי הם טיפולים כירורגים המטפלים בציסטה באף. ציסטות קטנות מוסרות באמצעות מכשיר מיוחד המסיר פוליפים ונשאבות בהמשך דרך האף. באמצעות אנדוסקופ ניתן לאתר את הציסטות ולהסירן. הסיבוך השכיח והנפוץ ביותר הינו דימום לאחר ניתוח והישנותן של הציסטות. כדי למנוע את הישנותן, רופאים רבים ממליצים על טיפול בסטרואידים לאחר הניתוח.

יתרונות הניתוח

במקרים בהם הטיפול התרופתי כשל, ניתוח סינוסים אנדוסקופי עשוי לעזור. מטרת הניתוח היא לאפשר לתהליך הניקוז לפעול באופן תקין ולהסיר את החסימה בתעלת האף.

אחד היתרונות החשובים ביותר של הניתוח הוא היכולת להעניק טיפול תרופתי (תרסיס) מקומי לרירית הסינוסים שנחשפה לאחר הניתוח. חשוב להדגיש כי הניתוח אינו פותר באופן ישיר את דלקות הסינוסים או זיהומים אחרים, אולם מהווה שלב משמעותי בטיפול בהם.

סיבוכים אפשריים של ציסטות באף

ציסטות באף יכולות לגרום לסינוסיטיס כרוני או חוזר ונשנה. גידולי הרקמה באף יכולים לחסום את מעברי האף, לשבש את מנגנון הניקוז התקין ולפגוע בתהליך זרימת האוויר המתרחש דרך האף.

כמו כן, סביבה לחה וחמה היא בית הגידול המושלם של החיידקים ולכן ציסטה באף עשויה לגרום לדלקת בסינוסים ולזיהום בקטריאלי. הטיפול בזיהום בקטריאלי ייעשה באמצעות אנטיוביוטיקה המותאמת על ידי הרופא המטפל.

בנוסף לכך, ציסטות באף עלולות לגרום גם לדום נשימתי במהלך השינה, מצב שבו אדם מפסיק לנשום לפרקי זמן קצרים במהלך השינה. במקרים נדירים וחמורים, ציסטות באף יכולות לגרום אף לשינויים ולעיוותים במבנה התקין של הפנים כמו התרחבות העיניים או הגדלת והתרחבות האף.

קראו גם על ציסטה במקום נוסף – ציסטה באוזן

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

דילוג לתוכן