גודש באף

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

גודש באףגודש באף הינו מונח המתאר אף סתום. גודש באף עשוי לחשוף בעיות בריאותיות חמורות יותר כמו דלקת בסינוסים אולם פעמים רבות נגרם כתוצאה מהצטננות. מצב זה מתאפיין בכאב בסינוסים, הצטברות של נוזלים צמיגיים ונפיחות ברקמות האף.

גודש באף עשוי להיות בעיה חולפת התוקפת את האדם בעת מעבר עונתי או חילופין עשוי להוות מטרד כאשר הופך לבעיה כרונית.

גורמים לאף גדוש

מחלות קלות ועונתיות הן הגורם השכיח ביותר המוביל לגודש באף. צינון או שפעת ודלקות בסינוסים, כל אלה יכולים לגרום לאף סתום. כאשר תגובה דלקתית מתפתחת ברירית האף, הגודש בחלל האף מתפתח ומקשה על הנשימה.

גודש אף כרוני עשוי להעיד על בעיה בריאותית אחרת המצריכה בדיקה רפואית. מצבים רפואיים כמו אלרגיה, מחלת חום, חשיפה לחומרים כימיים או גורמים סביבתיים, סינוסיטיס כרוני, גידולים שפירים, כל אלה מלווים פעמים רבות בגודש באף. כמו כן, מצב רפואי המכונה בשם סטייה במחיצת האף עשוי לגרום אף הוא להצטברות ממושכת של גודש.

ההריון מלווה בשינויים גופניים רבים ופעמים רבות מלווה בגודש. גודש באף בעת ההריון מתחיל בדרך כלל בשליש הראשון ונגרם כתוצאה משינויים ותנודות הרומונאליים המתחוללים בגוף האישה. שינויים אלה עשויים להשפיע על ריריות האף, הגורמים לדלקת, יובש באף או דימום.

מה התסמינים הקליניים?

גודש באף הוא לעתים קרובות תוצר של שילוב תהליכים דלקתיים וליקוי המודינמי המוביל לחסימה. רירית האף מורכבת מכלי דם זעירים אשר עשויים להתכווץ או להתרחב בתגובה לשינויי טמפרטורה, גורמים דלקתיים, גירוי מכאני או נוירולוגי. כאשר כלי הדם מתרחבים או מתנפחים נוצר גודש באף.

דרכי אבחון

גודש באף הוא סימפטום עיקרי המתאר מצב של הפרעות בדרכי הנשימה העליונות, ומסייע באבחון של מחלות רבות. גודש באף מאובחן כחלק מבדיקה גופנית שמבצע הרופא ומתבצע על סמך תיאור התסמינים מפי המטופל, החיוניים לאבחון או לשלילה של בעיות בריאותיות אחרות. טכניקות שונות זמינות כיום לצורך אבחון ומשמשות מומחים בתחום האף אוזן גרון, אלרגולוגים ומומחים אחרים.

אנדוסקופיה משמשת רופאי אא"ג לצורך צפייה בחלל האף והגרון באמצעות מצלמה אופטית המחוברת בקצהו של האנדוסקופ. השיטה הממוחשבת מסייעת לאיתור בעיות רפואיות הממוקמות בחלל הסינוסים, בחלל הלוע והאף, ובחלק העליון של קנה הנשימה.

בדיקה לאיתור נזלת אלרגית נועדה לאיתור אלרגנים המעוררים את רגישות הפרט לאלרגן מסויים. הבדיקה נעשית על ידי החדרה תת עורית או שימוש במדבקה המוצמדת על גבי העור במטרה לאתר אימונוגלובולינים מסויימים המרמזים על רגישות לאלרגן. כמו כן, במקרים מסוימים עשוי הרופא להמליץ על בדיקת תרבית לנוזל הצמיגי המצטבר בחלל האף והמעורר גודש, לצורך התאמה טיפול הולם.

כיצד מטפלים בגודש באף?

גודש באף הנגרם מסיבות בריאותיות שונות ועשוי להוות מטרד מתמשך כזה מצריך טיפול רפואי. גודש באף הנמשך מעל לעשרה ימים, או כזה המלווה בחום גבוה, גודש המלווה בנזלת וכאבי ראש מצריך ייעוץ ובדיקה רפואית, שכן עשוי לחשוף זיהום.

תרופות המשמשות לטיפול בגודש באף כוללות תרופות מקבוצת האנטי היסטמינים הניתנות דרך הפה לטיפול באלרגיות, כגון קלריטין או זירטאק, תרסיסי אף כמו אסטלין, סטרואידים כמו מומטזון או פלוטיקאזון. במקרים של זיהום חיידקי הגורם לסינוסיטיס יחל טיפול באנטיביוטיקה.

גידולים או פוליפים באף או סטייה במחיצת האף יכולים לשלב התערבות כירורגית לצורך הקלה בתסמינים בהתאם להמלצת הרופא. במקרים אחדים יומלץ שימוש במכשירי אדים היוצרים סביבה לחה ומסייעים להרגיע את הרירית הדלקתית באף. השימוש במכשיר אדים ייעשה בהמלצת רופא שכן מצריך ייעוץ רפואי במקרים של אסתמה.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

דילוג לתוכן