האם סטרואידים יכולים לרפא ירידה באיכות השמיעה?

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

האם סטרואידים יכולים לרפא ירידה באיכות השמיעה?

התופעה של ירידת שמיעה למשך שלושה ימים ידועה מאוד. וידועה התופעה כי אחד מבין עשרים אלף בני אדם נכלא לתרחיש כזה,האם סטרואידים יכולים לרפא ירידה באיכות השמיעה? והוא בהחלט מעורר לרוב בהלה. בדרך כלל אין תסמינים ברורים שמכינים אתכם למצב הזה, פשוט תקיצו בבוקר, ומאוד מהר תבינו שאינכם שומעים באוזן אחת לתדהמתכם. התופעה מכונה חירשות פתאומית, והגילאים בסיכון הינם בין ארבעים לבין שישים. יותר משלושים אחוז מהאנשים שהיו במצב הזה, הבריאו לאלתר, ללא כל טיפול רפואי. שני השליש הנותרים חייבים לקבל טיפול רפואי, למזעור הנזק. הרפואה מציעה כיום לטפל בבעיה זאת על ידי סטרואידים, שבעזרתו למעלה משבעים אחוז מבריאים וחוזרים לשגרת חיים נורמטיבית. קיימות שתי אפשרויות של טיפול בסטרואידים – האחת, קבלת סטרואידים דרך הפה; ואילו השניה, קבלת הסטרואידים דרך הזרקה באוזן. בשתי השיטות נצפתה הצלחה מרובה וחזרה לשגרה תוך כמה חודשים ספורים. ובמאמר זה נדון על שתי האפשרויות.

האם סטרואידים דרך הפה יכולים לרפא ירידה באיכות השמיעה?

הטיפול של סטרואידים דרך הפה נקבע לרוב במשך תום שבועיים מאז נתגלתה הבעיה להחזרת השמיעה. קיים חלון הזדמנויות של רק בין שבועיים לבין ארבעה שבועות לטיפול בטרם שאובדן השמיעה הופך לקבוע. אבל עלייה וקוץ בה, לטיפול זה נמצאו תופעות לוואי, לרבות – שינוי בתיאבון, בעיות שינה או לחלופין שינויים במצב הרוח סוכר בדם או לחץ דם גבוהים. כמו כל טיפול או תרופה, לכל מטופל מתאימה שיטת טיפול שונה. למרות שמדובר בשיטת טיפול מעולה, לפעמים החולים לא מגיעים בזמן לאבחון ולטיפול, ומפספסים את התקופה שבה סטרואידים דרך הפה יעילים, מה שמחייב אותם לקבל סטרואידים על ידי זריקה.

האם סטרואידים דרך הזרקה באוזן יכולים לרפא ירידה באיכות השמיעה?

באופן עקרוני, הטיפול של הסטרואידים דרך הפה, והטיפול של סטרואידים דרך הזרקה לאוזן תיכונה, פועלים באותה צורה, על מנת להשיב את יכולת השמיעה למי שהתחרש בפתאומיות. על פי המון מחקרים שבוצעו בתחום, נמצא כי הזרקת סטרואידים דרך האוזן הפנימית יכולים לרפא ירידה באיכות השמיעה, ותופעות הלוואי שלה הן מינוריות. בהזרקת הסטרואידים לאוזן, החומר מתפשט דרך הקרום וחודר לאוזן התיכונה בריכוז של יותר מאלף לעומת נטילת סטרואידים דרך הפה, משמע שמדובר בטיפול מאוד אפקטיבי ללוקים בחירשות באוזן אחת, ובמזעור תופעות לוואי. אבל עדיין קיימות תופעות לוואי, מקומיות, גם בשיטה זאת, כמו למשל – כאב מקומי, סחרחורת או דלקת באוזניים.

שיטת הטיפול, בחולים שהתחרשו לפתע באוזן אחת, על ידי הזרקה לאוזן תיכונה, שמהותה הוא טיפול באי אפקטיביות שבכלי הדם או טיפול אנטי ויראלי. כל הרעיון של החדרת אסטרואידים ישירות לאוזן הפנימית נובע כרצון לטפל בשינויים כימיים שנקשרים לנזק שהוסב מחוסר חמצן או ברקמות, זיהומים נגיפיים, או להילחם במנגנון אוטו אימוני. למרות שהאפקטיביות של טיפול בחירשות של אוזן אחת על ידי הזרקה של סטרואידים לאוזן פנימית נמצא כמאוד אפקטיבי, אין הוא מתאים לכל חולה, ויש להתייחס לאנמנזה הראשונית שנערכה.

כל מי שהתחרש באוזן אחת, ולא השכיל לקבל טיפול תרופתי עד תום שלושים יום מרגע פרוץ בעיית השמיעה, מבקש לאחוז בכל פתרון, על מנת להיטיב עם מצבו, וסביר להניח כי יבחר בשיטת טיפול של הזרקת סטרואידים דרך האוזן התיכונה. חרף העובדה שלא נעשו יותר מדי מחקרים שמעידים על אחוזי הצלחה או כדאיות הטיפול הזה, וכיום מרבים שוב ושוב לחקור את הנושא, המשוועים לטיפול המדובר רק גדלים מדי יום, ולרוב מדובר על הצלחות מרובות.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

דילוג לתוכן